Zawartość

Europejskie Forum Podpisu Elektronicznego 2010

2010-07-09

Ta największa w Europie coroczna międzynarodowa konferencja poświęcona podpisowi elektronicznemu i PKI skupiła w tym roku 110 uczestników z 16 krajów Europy i Azji: Belgii, Białorusi, Czech, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Kazachstanu, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, (razem 51 osób z zagranicy) oraz Polski. Reprezentowali oni centra certyfikacji różnych krajów, wytwórców rozwiązań programowych i sprzętowych,  Komisję Europejską oraz urzędy administracji państwowych, w tym polskie ministerstwa: Gospodarki, Sprawiedliwości oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.

X jubileuszowa edycja EFPE stała się okazją do podsumowania działań w zakresie podpisu elektronicznego oraz szeroko pojętego PKI w okresie ostatnich 10 lat. Konferencja pozwoliła również ocenić rozwój praktycznych zastosowań e-podpisu i e-identyfikacji w Polsce, w Unii Europejskiej, a także w Rosji i w innych krajach.

Tematem przewodnim konferencji był Europejski plan rozwoju podpisu elektronicznego i tożsamości elektronicznej. Szczególną rolę oprócz referatów, prezentacji oraz warsztatów praktycznych odegrały dyskusje i polemiki, prowadzone podczas dwóch okrągłych stołów, z udziałem reprezentantów administracji i biznesu oraz ekspertów, zatytułowane:



oraz

 

  1. „Podpis elektroniczny, interoperacyjność i powszechne usługi elektroniczne. Czy jesteśmy wreszcie świadkami początku przełomu w skali europejskiej”
  2. „Identyfikacja elektroniczna obywatela w systemach usług publicznych – czy rozwiązania lokalne prowadzą do izolacji czy też osiągniemy transgraniczność”.

Jak co roku, nastąpiła otwarta wymiana poglądów pomiędzy uczestnikami konferencji, w zakresie realizowanych koncepcji, technologii i stosowanych rozwiązań. Szczególną uwagę zwracano na problemy związane z interoperacyjnością i transgranicznością stosowanych rozwiązań w skali jednego państwa, Unii Europejskiej, krajów WNP (Wspólnoty Niepodległych Państw) oraz w szerszej skali międzynarodowej. Przedstawiciele krajów UE zgodzili się z tezą, że w ostatnim okresie nastąpił zdecydowany postęp w zakresie tworzenia ram prawnych dla efektywnego wykorzystania elektronicznej komunikacji w administracji i biznesie. Uwagę zwrócono też na rolę tworzonych zupełnie nowych usług związanych z podpisem elektronicznym, takich jak transgraniczna weryfikacja podpisów elektronicznych lub infrastruktura certyfikatów atrybutów.

Jednak zdecydowanie przeważały dyskusje dotyczące zagrożeń i barier hamujących rozwój społeczeństwa informacyjnego. Bardzo duże emocje wzbudziły prezentacje i wypowiedzi na temat konieczności harmonizacji prawa w poszczególnych państwach z dyrektywami i innymi regulacjami unijnymi. Jak wynikało z wielu wypowiedzi ze wspomnianą harmonizacją wiele krajów ma i będzie miało spore problemy, w tym również niestety i Polska. Świadczyła o tym choćby ożywiona dyskusja na temat projektu nowej polskiej ustawy o podpisach elektronicznych oraz projektu ustawy o dowodach osobistych w której zwracano uwagę na preferowanie w naszym kraju lokalnych rozwiązań, które mają charakter „wyspowy”, a wręcz izolacyjny w stosunku do Unii Europejskiej.

Wielokrotnie zwracano też uwagę na konieczność kompleksowego podejścia do zmian legislacyjnych. Nie można tworzyć aktów prawnych bez oceny ich wpływu na inne regulacje, a także bez możliwości praktycznej realizacji tychże przepisów prawnych.

Uczestnicy konferencji wielokrotnie zauważali, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 16.10.2009 r. w sprawie uznawania podpisu elektronicznego, podstawową powszechnie rozpoznawalną i uznawaną prawnie formą podpisu powinien być podpis elektroniczny oparty na certyfikacie kwalifikowanym. Właśnie w celu realizacji tej idei powstała niedawno unijna Lista List, które zawierają wykaz kwalifikowanych centrów certyfikacji działających w poszczególnych krajach Unii (tzw. listy TSL).

Źródło: EFPE

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Gospodarki RP, Premier Waldemar Pawlak, oraz Polski Komitet Normalizacyjny, Europejski Komitet Normalizacyjny CEN i Związek Banków Polskich.