Zawartość

PKN na Stadionie Narodowym

2010-09-08

W dniu 24 sierpnia 2010 roku, na zaproszenie Alpine Bau, lidera konsorcjum budującego Stadion Narodowy w Warszawie, przedstawiciele Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, wybrali się na plac budowy obiektu sportowego. Wśród zaproszonych osób znaleźli się między innymi: Pan Zygmunt Niechoda, Dyrektor Wydziału Relacji Zewnętrznych, Jego Zastępca, Pan Michał Sobkowicz, a także Pani Alicja Gach, Dyrektor Wydziału Certyfikacji.

W dniu naszych odwiedzin zakończono betonowanie ostatniego fragmentu konstrukcji żelbetowej stadionu, wylewając ostatni ze 174 tysięcy metrów sześciennych betonu. Następnego dnia miał się zacząć montaż schodów ruchomych.

 Na początku spotkania Pani Karolina Szydłowska, rzecznik firmy,przybliżyła nam nieco historię budowy stadionu, plany jego przeznaczenia oraz architekturę. Przypomnijmy, że Stadion Narodowy będzie składał się z dwóch odrębnych części: żelbetowej (arena) oraz stalowej, otaczającej budynek stadionu. To właśnie do zewnętrznej części będą przytwierdzone aluminiowe siatki w kolorach polskiej flagi oraz stalowe liny, podtrzymujące otwierany dach. Obie konstrukcje połączone są ze sobą w fundamentach 72 słupów, których wysokość przekracza 30 m, a waga – 30 ton każdy.

Druga część wizyty odbyła się już na terenie budowy. Dołączył do nas kierownik budowy – Pan Krzysztof Owczarczyk, który pokazywał i opowiadał o poszczególnych elementach konstrukcyjnych (m. in. loża VIP i część dla sportowców), a także odpowiadał na niezliczone ilości pytań, dotyczących zarówno samej budowy, jak i sposobu organizacji pracy.

Na własne oczy mogliśmy się przekonać, że prace nad budową stadionu są niezwykle intensywne, tak więc na oczekiwane Euro 2012 będzie on gotów, do czego niewątpliwie przyczyni się stosowanie przez konsorcjum Alpine Bau wielu norm i dobrych praktyk inżynierskich.

 

Przedstawiciele PKN podczas wizyty na Stadionie Narodowym                          
Przedstawiciele PKN podczas wizyty na Stadionie Narodowym                          

      

Widok z zewnątrz na powstający stadion
Widok z zewnątrz na powstający stadion