Zawartość

14 X Światowym Dniem Normalizacji

2010-10-20

"Normy czynią świat dostępnym dla wszystkich" to przesłanie tegorocznego,

41. Światowego Dnia Normalizacji

 

Światowy Dzień Normalizacji obchodzony jest każdego roku w dniu 14 października, aby złożyć hołd wysiłkom tysięcy ekspertów z całego świata, którzy współpracują w ramach IEC, ISO i ITU przy opracowaniu dobrowolnych norm międzynarodowych, ułatwiających handel, rozpowszechnianie wiedzy i postęp techniczny.

Tegoroczne przesłanie Światowego Dnia Normalizacji brzmi "Normy czynią świat dostępnym dla wszystkich", bowiem kwestia dostępności do produktów i usług staje się istotna bardziej niż kiedykolwiek. Co najmniej 650 milionów ludzi na świecie dotkniętych jest niepełnosprawnością; jedna czwarta wszystkich obywateli w krajach rozwiniętych ma 60 lub więcej lat. Podobnie będzie w krajach rozwijających się jeszcze przed rokiem 2050.

Przesłanie podpisali liderzy trzech głównych międzynarodowych organizacji normalizacyjnych: Jacques Régis, Prezydent Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC), dr Alan Morrison, Prezydent Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) i dr Hamadoun Touré, Sekretarz Generalny Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). 

 

jacques_regis.jpg
Jacques Régis  
(Prezydent IEC) 
alan_morrisonx130.jpg
dr Alan Morrison
(Prezydent ISO)
hamadoun_toure.jpg
dr Hamadoun Touré
(Sekretarz Generalny ITU)