Zawartość

Spotkanie normalizacyjne dla młodzieży w Głogowie

2010-12-27

Spotkanie_normalizacyjne_Glogow_0.jpg

Polski Komitet Normalizacyjny wraz z dyrekcją Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie już po raz drugi zorganizował spotkanie informacyjne dla młodzieży, w celu szerzenia wiedzy na temat systemu dobrowolnej normalizacji.

W dniu 9 grudnia br. zebranych uczestników spotkania powitała Pani Anna Szpunar, Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Jako pierwszy głos zabrał Pan Tomasz Schweitzer, Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, który w swojej prezentacji przybliżył wszystkim jak wygląda i jakimi prawami rządzi się system normalizacji zarówno w Polsce, jak i na świecie. Uczestnicy poznali również korzyści, które niesie ze sobą czynny i bierny udział w normalizacji. Druga część wystąpienia dotyczyła dziedziny bliskiej większości uczniów Zespołu Szkół – normalizacji w gastronomii, dzięki czemu uczestnicy mogli posłuchać o systemie zarządzania bezpieczeństwem żywności, zasadach i powiązaniach pomiędzy systemem HACCP a konkretnymi normami.

Drugim prelegentem był Pan Sławomir Wilczyński, Główny Specjalista Wydziału Certyfikacji PKN, który poprowadził wykład na temat systemu certyfikacji i znaczenia Znaku Zgodności z Polską Normą. Uczniowie dowiedzieli się, jakie znaki związane z bezpieczeństwem (a także z normami) pojawiają się w krajach Unii Europejskiej i na jakie oznaczenia warto zwracać uwagę będąc konsumentem.

Obie prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i kadry dydaktycznej Zespołu Szkół, czyniąc ze spotkania cenne wydarzenie, dające możliwość poszerzania wiedzy o normalizacji pośród przyszłych przedsiębiorców, inżynierów i zwykłych konsumentów.