Zawartość

Światowy Dzień Normalizacji 14 października 2012

2012-10-08

 

swiatowy_dzien_normalizacji_14102012.jpg

W tym roku Światowy Dzień Normalizacji jest obchodzony pod hasłem Mniej odpadów, lepsze wyniki – normy zwiększają efektywność.

Efektywność „oznacza możliwość osiągnięcia zakładanych celów przez wdrażanie procesów ulepszających produkty lub  usługi, tak by uzyskać ich optymalną jakość przy minimalnych stratach”.Normy Międzynarodowe są właśnie  narzędziami, które pozwalają firmom działać w sposób efektywny.

W tegorocznym przesłaniu liderzy międzynarodowych organizacji normalizacyjnych: dr Klaus Wucherer, Prezydent IEC, dr Boris Aleshin, Prezydent ISO i dr Hamadoun Touré, Sekretarz Generalny ITU   podkreślili, że wykorzystanie wiedzy zawartej w normach jest korzystne dla wszystkich graczy rynkowych – dzięki normom przedsiębiorcy mogą skoncentrować się na procesach firmowych, organy regulacyjne mają podstawę do tworzenia odpowiednich aktów prawnych, a konsumenci mają pewność, że kupowane przez nich produkty są bezpieczne. 

Światowy Dzień Normalizacji został ustanowiony po to, aby uhonorować pracę  ekspertów z całego świata, którzy poświęcają swój czas, by opracowywać dobrowolne Normy Międzynarodowe ułatwiające handel, rozpowszechniające wiedzę i wpływające na postęp techniczny.

 

Pełny tekst tegorocznego posłania, przetłumaczonego na język polski, będzie opublikowany w miesięczniku Wiadomości PKN 10/2012