Zawartość

Profesor Zdobysław Flisowski laureatem "IEC 1906 Award"

2013-10-31

iec_award.jpg

Profesor Zdobysław Flisowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej i ekspert IEC/TC 64 „Instalacje elektryczne i ochrona przed porażeniem elektrycznym”, został laureatem tegorocznej nagrody "IEC 1906 Award" przyznawanej przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC).

Nagroda ta jest wyrazem uznania wieloletniej pracy Profesora jako jednego z najważniejszych ekspertów w dziedzinie środków bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych, szczególnie w zakresie układów uziemiających i przewodów ochronnych. Prof. Zdobysław Flisowski służył swoją wiedzą TC 64 przy opracowywaniu wymagań dla instalacji elektrycznych w normie IEC 60364. W znaczący sposób przyczynił się do opracowania IEC 60364-5-54, podstawowej normy bezpieczeństwa dla ochrony przed porażeniem elektrycznym.

W imieniu IEC nagrodę wręczy dr inż. Tomasz Schweitzer Prezes PKN podczas uroczystego posiedzenia Senatu Politechniki Warszawskiej, które odbędzie się 15 listopada 2013 r.

Nagroda "IEC 1906 Award" jest jednym z trzech wyróżnień przyznawanych przez IEC, a data zamieszczona w jej nazwie upamiętnia rok założenia organizacji. Tegoroczna nagroda dla prof. Zdobysława Flisowskiego jest pierwszą od kilku lat przyznaną Polakowi. Poprzednio wyróżnienie to otrzymał w 2010 roku prof. Tadeusz Skoczkowski (ówczesny prezes KAPE). Prof. Zdobysław Flisowski jest już dziewiątym Polakiem, który otrzymał „IEC 1906 Award”.

W pracach normalizacyjnych w 174 komitetach i podkomitetach technicznych oraz ok. 700 grupach roboczych oraz zespołach zadaniowych IEC uczestniczy ok. 13 tys. ekspertów z ponad 60 krajów.