Zawartość

14 października – Światowy Dzień Normalizacji

2015-10-12
wsdbox.jpg
14 października - Światowy Dzień Normalizacji

Normy – światowy wspólny język

Wyobraź sobie świat, w którym twoja karta kredytowa nie pasuje do każdego bankomatu lub w którym nie będzie można po prostu wybrać się do sklepu, żeby kupić żarówkę do lampy. Świat bez kodów telefonicznych, kodów kraju i walut oraz dostępu do Internetu. Skąd będziesz wiedzieć, z którego miejsca ktoś do ciebie telefonuje lub jak dotrzeć do konkretnego regionu? Jeśli nie mamy norm, komunikacja między ludźmi, kompatybilność maszyn, ich części i produktów byłaby niezwykle trudna.

Na przykład symbole graficzne, które w założeniu mają przekazywać ważne informacje - szybko i zrozumiale dla wszystkich, bez względu na język np. instrukcje użytkowania na ubraniach, znaki ewakuacyjne lub instrukcje obsługi sprzętu elektrycznego. Ale jeśli każdy wykorzystywałby różne symbole, żeby przekazać tę samą wiadomość, to wtedy nie odegrałyby one swojej roli!

Technologia również potrzebuje norm, żeby możliwa była komunikacja. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak komputer jednego producenta wysyła dokumenty do drukarki innego producenta? Normy ustanawiają wspólne zasady i parametry, żeby produkty mogły ze sobą współpracować. Znormalizowane formaty plików takie jak JPEG, MPEG pozwalają dzielić się filmami i zdjęciami z rodziną oraz przyjaciółmi, i dają możliwość wykorzystywania technologii pochodzących od różnych dostawców.

Teraz wyobraź sobie, jak trudne byłoby złożenie zamówienia na produkty i części od dostawców międzynarodowych, jeżeli nie mieliby znormalizowanych jednostek miary. Określenia „małe”, „średnie" i „duże" oznaczają różne wielkości dla różnych osób.

Normy są potrzebne nie tylko w handlu, ale również sprawiają, że łatwiej jest współpracować ze sobą ludziom na całym świecie.

Normy Międzynarodowe są jak Kamień z Rosetty technologii. Są one niezbędne dla ludzi, żeby łatwo się ze sobą komunikowali, a produkty były kompatybilne. Gdy normy są stosowane, rzeczy po prostu działają niezauważenie, gdy jest odwrotnie natychmiast to widzimy. W świecie bez norm rutynowe działania, które przyjmujemy za pewnik, jak telefonowanie, surfowanie po sieci czy używanie kart kredytowych podczas podróży, byłyby o wiele bardziej skomplikowane, a wręcz niemożliwe.

dr._junji_nomura_-_iec_president.jpg zhang_xiaogang_-_iso_president.jpg houlin_zhao_-_itu_secretary-general.jpg

Dr. Junji Nomura

IEC President

Zhang Xiaogang

ISO President

Houlin Zhao

ITU Secretary-General