Zawartość

Pokonać cukrzycę

2016-04-07
cukrzyca.jpg
Pokonać cukrzycę

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez WHO w 1948 r. Od 1950 r. obchodzony jest corocznie 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Corocznie też WHO wybiera temat przewodni, którym inicjuje Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem.

Tegoroczne hasło obchodów – „Pokonać cukrzycę” – ma zwrócić uwagę na chorobę, która dotyka miliony osób na całym świecie, zwłaszcza z krajów słabo i średnio rozwiniętych. Lekarze szacują, że na jedną osobę ze zdiagnozowaną cukrzycą przypada druga, która nic o swojej chorobie nie wie. Taka niewiedza może być groźna dla zdrowia, bowiem konsekwencje cukrzycy są poważne.

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna charakteryzująca się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, której powikłania mogą z czasem prowadzić do poważnych uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Profilaktyka tej choroby polega na dbaniu o odpowiednią wagę ciała poprzez zdrowe odżywianie się i systematyczną aktywność fizyczną, a także na regularnych badaniach krwi.

ISO – Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – czynnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Zdrowia. Przygotowano kampanię #healthstandards oraz uruchomiono tematyczną stronę internetową, na której zamieszczone są informacje o wielu normach z zakresu zdrowia. Jedna z nich bezpośrednio dotyczy cukrzycy - to norma, która do zbioru PN została wdrożona jako PN-EN ISO 15197 Systemy do badań diagnostycznych in vitro -- Wymagania dotyczące systemów monitorujących poziom glukozy we krwi do samokontroli u chorych na cukrzycę.

Zapraszamy do lektury!

healthstandards_pl2.jpg