Zawartość

Czy normalizacja pomoże w przeciwdziałaniu korupcji?

2016-12-07
Czy normalizacja pomoże w przeciwdziałaniu korupcji?

box_1_0.jpgKorupcja jest jednym z najbardziej destrukcyjnych i złożonych problemów naszych czasów. Niesie za sobą katastrofalne skutki – osłabianie stabilności politycznej, zwiększanie kosztów prowadzenia biznesu i przyczynianie się do ubóstwa. Bank Światowy szacuje, że ponad  

1 bilion USD łapówek jest każdego roku przekazywanych z rąk do rąk.

W październiku tego roku ISO opublikowała normę ISO 37001 dot. wdrożenia systemów zarządzania działaniami antykorupcyjnymi. Polski Komitet Normalizacyjny 1 grudnia 2016 r. zorganizował konferencję nt. „Systemowe podejście do przeciwdziałania korupcji. Norma ISO 37001”.

Podczas konferencji prelegenci przybliżyli licznie zebranym uczestnikom główne założenia normy ISO 37001, omawiali praktyczne podejście do wdrożenia takiego systemu w firmie. Poruszali też zagadnienie odnoszące się do systemów compliance i porównywali je z wymaganiami normy.

Stwierdzono, że korupcja to taki temat, o którym wiedzieć nie chcemy. Ale przecież istnieje i dlatego tworzymy systemy, dzięki którym będziemy wiedzieć co zrobić, jeśli już ten problem wystąpi.

Więcej o konferencji przeczytają Państwo w grudniowym numerze „Wiadomości PKN”.

Zapraszamy do obejrzenia skrótu materiału filmowego z konferencji. Materiał otrzymaliśmy dzięki uprzejmości TVP Info – patrona medialnego wydarzenia.