Zawartość

Technologie w ochronie zdrowia

2017-02-17

Urządzenia inteligentne, a w szczególności smartfony, zmieniły sposób interakcji ludzi ze sobą i ze światem wokół nich. Szacuje się, że liczba użytkowników smartfonów na całym świecie zwiększy się do 2,66 miliardów w 2019 r. Dostęp do danych mobilnych oraz szerokiej gamy aplikacji i usług to już codzienność zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Natychmiastowy dostęp do map GPS, bankowości internetowej, rozrywki czyni życie znacznie łatwiejszym dla użytkowników smartfonów.

Kolejny krok to aplikacje dla specjalistów sektora medycznego. E-zdrowie, czyli wykorzystanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych do wspomagania działań związanych z ochroną zdrowia, to teraźniejszość. Już w 2006 r. większość krajów członkowskich Unii Europejskiej stworzyła strategie narodowe na rzecz e-zdrowia. Produkty, systemy i usługi dla organów i pracowników służby zdrowia, systemy opieki zdrowotnej np. sieci informacji o zdrowiu, elektroniczne książeczki zdrowia,  usługi świadczone w ramach opieki telemedycznej, portale poświęcone zdrowiu, stają się coraz bardziej popularne.

To dopiero początek nowej ery w środowisku medycznym, ale na tyle znaczący, że na zawsze może zmienić relacje lekarz - pacjent. W tym numerze poświęciliśmy zagadnieniom e-zdrowia wiele miejsca, bo warto sobie uświadomić, ile pracy stoi przed normalizacją w tym zakresie.

Zachęcamy do lektury Wiadomości PKN 2/2017