Zawartość

Bezpieczeństwo turystyki przygodowej

2017-07-11
Bezpieczeństwo turystyki przygodowej

Bez względu na to, czy to trekking, nurkowanie, rafting, kajakarstwo, skoki na bungee czy inne ekscytujące aktywności na świeżym powietrzu, priorytetem dla organizatora jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom. Ale w jaki sposób można mieć gwarancję, że firma nie zaniedbała lub nie pominęła żadnych ważnych aspektów? Aby pomóc dostawcom turystyki przygodowej w tym zadaniu, opracowano dla nich nowy podręcznik. Jest on zgodny z wymaganiami normy ISO 21101 w zakresie zarządzania bezpieczeństwem turystyki przygodowej.

ISO 21101 została opracowana, aby zapewnić systemowe podejście do bezpieczeństwa. Może ona być stosowana przez małe i duże przedsiębiorstwa działające w dowolnym miejscu na świecie.

ISO 21101 pomaga:

  • zwiększyć poziom bezpieczeństwa;
  • spełnić potrzeby bezpieczeństwa uczestników i personelu;
  • przedstawić wykorzystanie bezpiecznych praktyk;
  • w uzyskaniu zgodności z obowiązującymi wymaganiami prawnymi.

Większość organizatorów turystyki przygodowej to małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), dlatego podręcznik – „ISO 21101 Adventure tourism – Safety management systems – A practical guide for SMEs” oferuje proste wskazówki, jak krok po kroku wdrożyć i ciągle doskonalić system zarządzania bezpieczeństwem w ich firmach.

„Wszyscy dostawcy turystyki przygodowej, bez względu na to, gdzie funkcjonują, są odpowiedzialni za bezpieczeństwo ludzi. Turystyka przygodowa pociąga za sobą ryzyko i dostawcy muszą umiejętnie nim zarządzać. Jeśli tego nie uwzględnią w swoich działaniach, to konsekwencje takiego postępowania mogą być katastrofalne” – stwierdzili Mary Beth Cook i Garth Gulley, autorzy podręcznika. – „Ale dzięki temu nowemu, łatwemu w użyciu podręcznikowi, operatorzy turystyki przygodowej zyskują jasne, praktyczne porady, w jaki sposób zmaksymalizować szanse zwiększenia bezpieczeństwa uczestników... za każdym razem […]”.

Podręcznik w języku oryginału można kupić za pośrednictwem PKN.