Zawartość

Latające samochody

2018-07-31
Latające samochody

Nowe technologie rewolucjonizują sposób, w jaki w najbliższej przyszłości będziemy postrzegać transport. Latające samochody to jedna z możliwości, a wiele norm IEC może pomóc przedsiębiorstwom zaangażowanym w tę branżę.

Korki są nieodłączną częścią życia każdego kierowcy, zwłaszcza w dużych miastach. Dojeżdżanie do pracy często wiąże się z powolną jazdą przez zakorkowane ulice, zderzak w zderzak z innymi samochodami. Nowa technologia pomaga zmienić sposób, w jaki będziemy korzystać z transportu w niedalekiej przyszłości. Niektóre firmy zabezpieczają się na wypadek różnych scenariuszy wydarzeń.

Według niektórych nadal będziemy mieć samochody, jednak stopniowo będą one zastępowane przez pojazdy bardziej autonomiczne; będą nas przewozić w miarę naszych potrzeb, wykorzystując sztuczną inteligencję do odgadywania naszych nastrojów i, trochę jak przyjazne roboty, poznając nasze preferencje, aby dostosować się do naszych wymagań. Według innych nie będziemy już posiadaczami samochodów, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie miejsca parkingowe są na wagę złota. Zamiast tego floty pojazdów autonomicznych będą albo wynajmowane, albo rezerwowane w taki sam sposób jak taksówka. Dla jeszcze innej grupy wizjonerów przyszłość transportu będzie wiązać się z pewną formą latania. Czy jest lepszy sposób na uniknięcie tłoku niż możliwość jeżdżenia po drodze przez część podróży, a następnie wzbicie się w powietrze w razie potrzeby?

Mimo że wciąż należy zająć się bardzo ważnymi kwestiami prawnymi, certyfikacją ubezpieczeń i bezpieczeństwa, wiele firm zdecydowało się na zastosowanie technologii umożliwiającej połączenie samochodów i samolotów. Niektóre z tych rozwiązań zaprezentowano podczas Geneva International Motor Show w 2018 roku (GIMS).

Czytaj całość w „Wiadomościach PKN”