Zawartość

Dlaczego jest tak wiele wtyczek i gniazdek?

2018-08-14
Dlaczego jest tak wiele wtyczek i gniazdek?

Doświadczeni podróżnicy doskonale zdają sobie sprawę, że w większości krajów korzysta się z różnych wtyczek i gniazdek. Ale wiele osób wciąż może mieć problem z podłączeniem suszarki, golarki itp. Mając to na uwadze, IEC przygotowała praktyczne informacje o wtyczkach i gniazdach, a także napięciach obowiązujących na całym świecie, z ilustracjami różnych dostępnych wtyczek i gniazdek. 

Dlaczego nie ma jednej wtyczki, którą można by użyć wszędzie?

Energia elektryczna została po raz pierwszy wprowadzona do gospodarstw domowych pod koniec XIX wieku, gdzie wykorzystywano ją głównie do oświetlenia. Jednak wraz z rosnącym rozpowszechnieniem energooszczędnych urządzeń AGD na początku XX wieku producenci musieli znaleźć sposoby podłączenia ich do sieci elektrycznej. I tu właśnie pojawił się problem – w każdym kraju producenci opracowali własne wtyczki i gniazda. W tym czasie niewiele osób podróżowało, a urządzenia elektryczne na ogół nie były przenośne. Kompatybilność między krajami nie miała większego znaczenia, z wyjątkiem napięcia i natężenia.

Dlaczego nie znormalizowano?

Wczesne wysiłki zmierzające do znormalizowania wtyczek spotkały się z przeszkodami. II wojna światowa wstrzymała wszystkie dyskusje na ten temat. Do tematu powrócono w latach 50. XX wieku, ale w tym czasie kraje miały już większość swoich infrastruktur. Większość firm koncentruje się na obsłudze rynków krajowych lub regionalnych.

Czy jest jakaś nadzieja na przyszłość?

Jest mało prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości wtyczki zostaną znormalizowane. Zapewne będą wykorzystywane takie rozwiązania jak wtyczka USB lub uniwersalne przejściówki, a także nowe technologie jak LVDC (prąd stały o niskim napięciu) lub mechanizmy ładowania bezprzewodowego.

www.iec.ch