Zawartość

Listopadowe „Wiadomości PKN”

2018-11-20
Listopadowe „Wiadomości PKN”

Niedawno obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. PKN swoje stulecie będzie obchodził za 6 lat, ale warto przypomnieć, że temat instytucji zajmującej się normalizacją podjęto już trzy lata po odzyskaniu niepodległości.

W 1921 r. tę kwestię poruszyło Koło inżynierów-mechaników w Warszawie. Efektem tych działań było powołanie w 1924 r. Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, który koordynuje prace normalizacyjne w kraju do dziś.

Dlaczego normalizacja była tak istotna? Przypomnijmy, że ówcześnie: „prawie w każdej dziedzinie techniki mieliśmy już dawniej wprowadzone różne normy, uznane przez 3 państwa, więc posiadamy obecnie więcej norm niż inne kraje” – pisał prof. E. Hauswald w 1925 r. I dodawał: „w użyciu wtedy były m.in. „3 różne formaty cegieł i związane z tem przepisy o grubościach murów, (…), liczne normy dla kolejnictwa, materiałów wojennych, elektrotechniki, budowy dróg, wodociągów, (…)”.

W bieżącym numerze mogą Państwo przeczytać zarówno o historii normalizacji, jak i o najnowszych pracach normalizacyjnych.

Miłej lektury!