Zawartość

Styczniowy numer „Wiadomości PKN”

2019-01-25
Styczniowy numer „Wiadomości PKN”

Internet Rzeczy z miliardami połączonych urządzeń i systemów stał się nieodłącznym elementem naszego życia. I dobrze.

Inteligentne systemy sprawiają, że miasta, transport i krytyczna infrastruktura energetyczna są solidniejsze i wydajniejsze. Inteligentna technologia w budynkach i domach zapewnia efektywniejsze zużycie energii i wody oraz oferuje niepełnosprawnym i starzejącym się społeczeństwom niezależność niezbędną do wykonywania codziennych czynności w ich domach.

Trzeba jednak pamiętać, że te same urządzenia połączone są narażone na cyberataki. A to już jest poważny problem. W 2017 roku byliśmy świadkami rozprzestrzenienia się szkodliwego oprogramowania ransomware Wannacry. Efektem był paraliż wielu systemów szpitalnych.

Zagrożone atakami mogą być też ratujące życie urządzenia wszczepiane pacjentom jak np. implanty  mózgowe, pomagające w chorobie Parkinsona. Cyberprzestępcy mogą na przykład zmienić ustawienia neurostymulatorów tak, aby zwiększyć napięcie sygnałów wysyłanych w trybie ciągłym do mózgu pacjenta. Może to spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu, a nawet zagrozić życiu.

A co z prywatnością gromadzonych danych? Kto jest ich właścicielem i jak je przetwarza? To są problemy, z którymi trzeba się zmierzyć.

W styczniowym numerze „Wiadomości PKN” piszemy, jak normy przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego wielu branż.

Zapraszamy do lektury!