Zawartość

Jak bezpieczne jest twoje urządzenie medyczne?

2019-02-05
Jak bezpieczne jest twoje urządzenie medyczne?

Dynamicznie rozwijający się przemysł

Rozwój połączonych przenośnych urządzeń medycznych, wereables (urządzeń do noszenia) i aplikacji oraz implantów rozwija się dzięki pojawieniu się Internetu Rzeczy (IoT) i zaawansowaniu w rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

Producenci muszą więc bezwzględnie zagwarantować, że urządzenia te będą zabezpieczone przed cyberatakami, zachowując przy tym prywatność wszystkich danych osobowych, które gromadzą, przechowują i udostępniają operatorom i usługodawcom opieki zdrowotnej.Rola norm

Od 1968 r. IEC opracowuje Normy Międzynarodowe dot. bezpieczeństwa i wydajności urządzeń elektrycznych stosowanych w praktyce medycznej. Seria IEC 60601 obejmuje szerokie spektrum medycznych urządzeń elektrycznych, systemów i domen. Normy są opracowywane przez ekspertów z branży medycznej, przemysłu, zakładów opieki zdrowotnej, informatyki i oprogramowania oraz organów regulacyjnych.

Michael Appel, anestezjolog i szef Patient Safety Officer w Northeast Georgia Health System, przewodniczy pracom IEC w tej dziedzinie, mówi:

„Cyberbezpieczeństwo i prywatność danych osobowych to najważniejsze zagadnienia, które należy rozwiązać. W USA bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące prywatności i prawa, takie jak RODO w UE, mogą utrudniać gromadzenie tak dużej ilości danych. Należy wypracować odpowiednie rozwiązania w tej kwestii, a kolejne ważne pytanie, na które musimy znaleźć odpowiedź to:

kto jest właścicielem danych zgromadzonych przez te urządzenia?”.

Czytaj całość artykułu.