Zawartość

Zdalna codzienność i normy

2020-08-25
Zdalna codzienność i normy

Nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy bardziej niezawodnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych niż dziś. W miarę jak globalna pandemia COVID-19 przymusza świat do samoizolacji, coraz bardziej uświadamiamy sobie, że technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) takie jak sztuczna inteligencja (AI), wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR/AR), Internet Rzeczy (IoT) czy techniki automatycznej identyfikacji i przechwytywania danych (AIDC), sprawiają, że możliwa jest zdalna codzienność, tzn. zdalna praca i nauka, zdalna medycyna czy zakupy i usługi.

Normy Międzynarodowe obejmujące właśnie te obszary technologii są opracowywane przez wspólny Komitet Techniczny ds. Technologii Informacyjnych (ISO/IEC JTC 1). ISO/IEC JTC 1 cały czas reaguje na potrzeby przemysłu i podąża za najnowszymi trendami technologicznymi, aby wiedzieć, gdzie ewentualnie potrzebne są nowe normy.

O tym, jak organizacje zajmujące się opracowywaniem norm współpracują ze sobą w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych, można przeczytać w „Wiadomościach PKN 8/2020”.