Zawartość

Wiadomości PKN 9/2021  

2021-09-24
Wiadomości PKN 9/2021   

„Opracowujemy normy dla świata, który może nie istnieć za 20 lat” – mówi Michael Appel, przewodniczący IEC/TC 62 Electrical equipment in medical practice. Z artykułu opublikowanego w bieżącym numerze wynika, że normy nie są priorytetem w przypadku wdrażania innowacji technologicznych. Co niepokoi, bo to właśnie w nich podstawowym elementem jest bezpieczeństwo użytkownika. Nie trzeba podkreślać, jak bardzo jest to istotne w przypadku wszystkich innowacji, o tych dotyczących urządzeń medycznych nawet nie wspominając. Pewne jest, że duże firmy nadal będą tworzyć produkty bez konsultacji z organizacjami normalizacyjnymi. M. Appel wskazuje, że normalizacja musi stać się częścią tego świata, dlatego należy przeanalizować dotychczasowy sposób działania, zmienić podejście do zarządzania pracami i co najważniejsze – zbudować silne relacje z graczami rynkowymi. Opracowanie nowej strategii i zmiana sposobu działania zaowocują nie tylko posiadaniem głównego głosu, ale też większym bezpieczeństwem użytkowania nowych wyrobów.

Więcej o normach dotyczących bezpiecznych urządzeń medycznych można przeczytać w „Wiadomościach PKN 9/2021”.