Zawartość

Upamiętnienie I Prezesa PKN – Piotra Drzewieckiego

2023-03-03
Upamiętnienie I Prezesa PKN – Piotra Drzewieckiego

Piotr Drzewiecki był pierwszym prezydentem Warszawy u progu niepodległości, a także pierwszym prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Z sukcesem spełniał się w wielu rolach społecznych i zawodowych.

Nie do przecenienia była rola, jaką inż. Piotr Drzewiecki odegrał w pracy na rzecz polskiej normalizacji. Z jego inicjatywy powstał w 1923 roku Komitet Techniczny dla normalizacji wytworów przemysłowych oraz ich dostawy. W 1924 został powołany Polski Komitet Normalizacyjny (P.K.N.), którego pierwszym prezesem był właśnie Piotr Drzewiecki. Stworzył tę instytucję od podstaw i sprawnie nią kierował – wypracowywał strategię działania, dbał o stan finansów. Za jego prezesury PKN nie ograniczał się tylko do spraw krajowych – włączył się również w nurt międzynarodowej działalności normalizacyjnej.

Społeczny Komitet Upamiętnienia Prezydenta Warszawy (1918-1921) Piotra Stanisława Drzewieckiego już kilka lat temu rozpoczął działania, których celem było uhonorowanie Jego osoby popiersiem w Parku Mirowskim w Warszawie.

2 marca 2023 r. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. W wydarzeniu wzięli udział członkowie rodziny Piotra Drzewieckiego, a także zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta oraz organizacji i urzędów publicznych, kultury i sztuki.

O działaniach i zasługach uhonorowanego mówili m.in. Ewa Mańkiewicz-Cudny – Prezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, Tomasz Bratek – wiceprezydent m.st. Warszawy, Teresa Sosnowska – zastępca Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz prof. Marian Marek Drozdowski – przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Historii Warszawy, autor książek i wielu publikacji o Piotrze Drzewieckim.

Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: wiceprezydent m.st. Warszawy, prezes FSNT-NOT, prawnuczka P. Drzewieckiego oraz były prezes PKN – Tomasz Schweitzer.

Przedstawiciele urzędu miasta, NOT oraz PKN złożyli pod pomnikiem wieńce i wiązanki.

Uroczystość zakończyło odczytanie listów od Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Rafała Trzaskowskiego – Prezydenta m.st. Warszawy.