Zawartość

20 maja – Dzień Normalizacji Polskiej – konferencja PKN

2025-05-21
20 maja – Dzień Normalizacji Polskiej – konferencja PKN

Dzień Normalizacji Polskiej (DNP) to święto ustanowione 15 lat temu z inicjatywy Prezesa PKN, które ma na celu uhonorowanie wszystkich osób i podmiotów biorących czynny udział w polskiej normalizacji, m.in. organów administracji rządowej, organizacji gospodarczych oraz przedstawicieli nauki i techniki. To również okazja do promowania idei dobrowolnej normalizacji oraz podkreślenia korzyści wynikających ze stosowania norm.

W tym roku w ramach obchodów DNP spotkaliśmy się 20 maja w Leonardo Royal Hotel Warsaw na konferencji PKN pt. „Przyszłość bezpieczeństwa: sztuczna inteligencja, cyberzagrożenia i zarządzanie informacją. Normalizacja w obliczu nowych wyzwań”. Tegoroczna tematyka – koncentrująca się na sztucznej inteligencji, cyberzagrożeniach i zarządzaniu informacją – doskonale odzwierciedlała aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed współczesnym światem.

Wydarzenie było okazją do wspólnej refleksji nad rolą norm w budowaniu nowoczesnej, bezpiecznej i zrównoważonej Europy. Konferencja zgromadziła przedstawicieli administracji, nauki, biznesu oraz ekspertów technicznych, tworząc przestrzeń do otwartego dialogu na temat współczesnych wyzwań i szans związanych z cyfryzacją, sztuczną inteligencją oraz bezpieczeństwem.

Zaproszeni prelegenci mówili m.in. o normalizacji w zakresie bezpieczeństwa informacji jako fundamencie współpracy europejskiej; przybliżyli zagadnienie AI w transformacji cyberbezpieczeństwa, a także przedstawili strategiczne kierunki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Sztuczna inteligencja to nie tylko algorytmy – to decyzje, które wpływają na nasze życie. A tam, gdzie technologia spotyka człowieka, etyka i zaufanie stają się równie ważne, jak wydajność i innowacyjność. W tym kontekście normalizacja może – a wręcz powinna – pełnić rolę kompasu, który pomaga wyznaczać bezpieczne i przejrzyste kierunki rozwoju.

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny pt.: „AI w XXI wieku: Bezpieczeństwo wykorzystania, stosowania, tworzenia AI”, w którym dyskutowano o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją oraz wyzwaniami, które przed nami stoją.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Prezydencję Polski w UE, Ministerstwo Cyfryzacji, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy.