Zawartość

Drony – bezzałogowe statki powietrzne

2016-04-20
dron.jpg
DRON

Termin „dron” odnosi się do statków powietrznych, które nie wymagają pilota-człowieka na pokładzie, a które mogą być sterowane autono­micznie

za pomocą komputerów pokładowych lub zdalnie. Drony są także znane jako bezzałogowe statki powietrzne (unmanned aerial vehicles - UAV) lub bezzałogowe systemy powietrzne (unpiloted air systems – UAS). Drony

mogą być zasilane silnikiem o spalaniu wewnętrznym, bateriami, systemami

fo­towoltaicznymi lub kombinacją powyższych.

Rolnictwo, pomoc ofiarom katastrof, ochrona, mo­nitorowanie fauny i flory oraz aerofotografia to ob­szary, w których najlepiej widać rozwój technologii dronów komercyjnych.

Badacze z dziedziny rolnictwa eksperymentują z użyciem dronów, by monitorować stan pól. Drony wykorzystuje się również w sektorze energetyki - zwłaszcza w przypadku ropy i gazu ziemnego. W po­równaniu do zdjęć satelitarnych, zdjęcia zrobione przez drony są dostarczane szybciej, a obrazy mają wyższą rozdzielczość i są o wiele tańsze.

Drony można stosować także: przy przeszukiwaniu miejsc katastrofy lub okolic elektrowni jądrowych w poszukiwaniu śladów promieniowania, w celu przeprowadzenia oględzin infrastruktury - jak słupy energetyczne i telekomunikacyjne oraz przeprowa­dzenia ekspertyz budowlanych.

Organizacje pomocowe takie jak Médecins Sans Frontières przetestowały możliwości dronów przy przewożeniu próbek i dostarczaniu sprzętu medycz­nego do odległych obszarów. World Wildlife Fund (WWF) i inni działacze ochrony środowiska używają tanich dronów z kamerami, sterowanych autopilotem połączonym z GPS, aby liczyć populacje zagrożonych gatunków zwierząt od orangutanów na Sumatrze aż po nosorożce w południowej Afryce. Policja i straż pożarna również używa dronów, aby ratować życie, a także jako narzędzia obserwacyjnego.

Czytaj cały artykuł z „Wiadomości PKN”