Zawartość

Samochody w (niedalekiej) przyszłości

2017-06-20
Samochody w (niedalekiej) przyszłości

Wiadomości PKN 6/2017

Wycieraczki, które same się włączają, bo „wiedzą” kiedy pada, lusterka wsteczne, które same się przyciemniają, alarmy informujące o tym, że nie zapięliśmy pasów bezpieczeństwa… Codzienność, prawda? Ale technologia idzie dalej.

Samochody zaczęły aktywnie „łączyć się” z internetem. Z pomocą mobilnych aplikacji można teraz uzyskać współrzędne lokalizacji pojazdu czy dane dotyczące jego trasy, a także otworzyć drzwi, uruchomić silnik oraz sterować dodatkowym wyposażeniem wewnątrz niego. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że połączenie samochodu z internetem to coś więcej niż asystent parkowania? To dostęp do informacji zapisanych w portalach społecznościowych, poczcie e-mail, smartfonie (jeżeli jest połączony z samochodem), danych z nawigacji, aplikacji działających w ramach systemu operacyjnego samochodu itp. Technologie te oferują kierowcom wiele udogodnień, jednak stawiają także nowe wyzwania w kwestii bezpieczeństwa. Cyberprzestępcy mogą wykraść dane, zlokalizować samochód, przejąć nad nim kontrolę. To nowe zagrożenia, którym trzeba stawić czoła.

O cyberatakach, biometrii, samochodach połączonych, a także o aktualnościach w pracach normalizacyjnych można przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika.